Kapat

Zeytinyağının Cilde Faydaları


Zeytinyağının Cilde Faydaları

Zeytinyağı cilde sürülür mü, faydaları nelerdir ? sorusunun cevabını merak ediyorsanız, yazımızı okumaya devam edin.  Eğer birçok insan gibi siz de zeytinyağını sadece yemeklerde ya da salatada kullanıyorsanız, zeytinyağının ayrı bir şifa yönünü kaçırıyorsunuz demektir. Çünkü iyi bir zeytinyağı insanın hem içine hem de dışına şifa kaynağıdır. Binlerce sene öncesinde sıkça kullanılan ancak bugünlerde az kişinin bilip uyguladığı, zeytinyağının cilde sürülmesi konusu apayrı bir şifalanma yöntemidir. Peki zeytinyağını cilde sürmenin faydaları nelerdir ? Neden cilt bakımında zeytinyağı kullanmalıyız gelin bunun detaylarına bakalım.

Zeytinyağının Cilde Faydaları Nelerdir ?

Yemek pişirirken ya da salataların üzerinde gezdirdiğiniz zeytinyağının zengin bir şifa kaynağıdır. Tarihte zeytinyağının ilk kullanım amacının cilt bakımı olduğunu biliyor muydunuz ? Peki hakiki soğuk sıkım zeytinyağını cildimize sürersek ne olur, faydaları nelerdir ?

• Zeytinyağı A,D,K ve  E vitamini yönünden oldukça zengindir ve bu özelliği sayesinde vücudumuzdaki serbest radikallerle savaşır, bizi hasta etmek isteyen mikroplara karşı koruma kalkanı oluşturur. Bununla beraber E vitamini cildi besler ve daha canlı gözükmesini sağlar.ö

• Uzun süre güneş ışığına maruz kalan ciltte oluşan lekelerin giderilmesi konusunda etkilidir. Zeytinyağının yapısındaki doğal fenolik bileşenler hasarlı bölgeyi yani ciltteki lekeyi giderir ve daha sağlıklı görünüm kazanmasına yardımcı olur.

• Cildi nemlendirerek daha canlı görünüm kazanmasını sağlar. En kıymetli elbisemiz olan cildimiz zamanla hava şartlarına göre kuruyabilir, solgun bir görünüm kazanabilir. Böyle bir durumda yaklaşık bir tatlı kaşığı zeytinyağını yüzümüze ya da kuruyan cilt bölgesine sürersek cilt nemlenir ve daha dolgun bir görünüm kazanır.

• Zeytinyağı ciltteki yaşlanma etkilerini azaltır. Güneş ışığı, soğuk, sıcak,rüzgarlı hava ve yer çekimi nedeniyle cildimizin yapısı zarar görebilir. Böylelikle daha yaşlı görünüm oluşabilir. Böylesi bir durumda doğal vitaminler ve fenolik bileşenler yönünden zengin olan zeytinyağı cilde daha genç bir görünüm kazandırır. Cildin altında bulunan lif yapısını besleyerek, gençleşmesine destek olur.

• Zeytinyağı cilt kanserinin oluşumunu engeller ya da yavaşlatır. Zararlı ışınlara uzun süre maruz kalma durumunda ciltteki hücre yapılanması bozulabilir, böylelikle metastaz başlayabilir. Zeytinyağı zararlı ışınların ya da uzun süre zararlı güneş ışığına maruz kalmanın yansıması olan etkileri azaltır. Böylelikle cilt kanseri oluşumu aza inmiş olur.

• Zeytinyağı cilt gözeneklerinizi açar ve daha berrak bir cilde kavuşmanıza yardımcı olur. Özellikle makyaj yapan kadınların ya da işi gereği dış etkenlere maruz kalan insanların zaman içinde deri üzerindeki gözeneklerde birikme olabilir. Gözle görülmesi oldukça zor olan ancak cilt üzerindeki gözeneklerin tıkanmasına neden olan birikintiler, cildimizin hava almasını ve beslenmesini engeller. Böylesi bir durumda cilt yapısı zarar görür. Zeytinyağı, gözenekleri temizler ve cildin temizlenmesine, böylelikle daha berrak ve temiz bir görünüm kazanmasına destek sağlar.

Zeytinyağı Cilde Nasıl Sürülür ?

“Sadelik en yüksek gelişmişlik düzeyidir.”  der Leonardo da Vinci. Modern dünyanın ve çağın insanları olan bizler yüksek teknolojiye sahipken, sadelik ve basitliğin gücünü göremez olduk. Eskiden bir bebek dünyaya gözünü açar açmaz güzelce tüm vücudu zeytinyağı ile ovalanır ve kundaklanırdı. Ancak şimdi çeşit çeşit kremler, bakım malzemeleri hem oldukça yüksek maliyet yükü hem de karmaşıklık getiriyor hayatımıza. Oysa ihtiyacımız olan sadece ‘sadeleşmek’ belki de. Onlarca çeşit bakım kreminin şifası yerine ağacın dalından gelen pür şifa kaynağını denemeye ne dersiniz ? Avucunuza bir  tatlı kaşığı kadar hakiki soğuk sıkım sızma zeytinyağını koyun ve diğer elinizle cildinize hafifçe, masaj yapar gibi sürün. Göreceksiniz ki saniyeler içinde cildiniz zeytinyağını emecek ve canlı bir görünüm kazanacak. Peki neden ? Çünkü zeytinyağı A,D,E ve K  vitaminleri içerir, oleuropein içeir, polifenol yönünden zengindir. Özetle cildimizin ihtiyaç duyduğu maddeler, zeytinyağının doğal yapısında bulunduğundan, cilt kısa sürede zeytinyağını emer ve daha sağlıklı bir hale geçer. Bu şifayı yakalamak için avucumuza bir tatlı kaşığı kadar zeytinyağı alıp sürmemiz yeterli olacak.

 

Zeytinyağı Yüze Sürülür mü ?

Cildimiz en kıymetli hazinemiz iken yüzümüz bu hazinedeki en kıymetli parça olsa gerek. Yüzümüzde olacak herhangi bir olumsuz durum bizi hayata küstürebilir, o yüzden yüzümüze temas edecek her şeyden emin olmak isteriz, haklı olarak. O yüzden her kişi ‘ zeytinyağı yüze sürülür mü ’ sorusunun cevabını merak eder. O zaman hiç uzatmadan bu soruya cevap verelim : Evet zeytinyağı yüze sürülür. Erkekler sakal traşı olduğu için, kadınlar makyaj yaptıkları için, onarım amaçlı yüze zeytinyağı sürülür. Jilet ya da traş makinası ile cildimiz ister istemez tahriş olur. Ya da kadınların kullandığı makyaj malzemelerinin içeriği yüzü deforme eder, yıpratır. Bu tahribatın önüne geçmek için ciltte zeytinyağı sürülür ve yüz sağlığı korunur.

Zeytinyağı Cildi Beyazlatır mı ?

Zeytinyağı cildi beyazlatır mı sorusuna verilebilecek cevap: hayır, zeytinyağı cildi beyazlatmaz.’ Cilt yapınız genetik olarak buğday rengi ya da koyu tonda ise, zeytinyağının cildinizi beyazlatması mümkün değildir. Cilt renk tonu DNA’mızdaki genetik aktarımlarla ilgilidir. Ancak şöyle bir ayrıntıyı da gözönünde bulundurmamız gerekir; Cilt üzerinde yağlanma ve bir süre sonra gözeneklerde kir birikmesi olur. Yüzümüzü ya da cildimizi yıkasak bile düşük oranda da olsa bu bu birikim olur. Bir parça pamuğa zeytinyağı sürüp, cildimize ya da yüzümüze sürersek bu gözenekler açılır, kirler temizlenir ve haliyle daha berrak canlı bir cilt görünümüne sahip olabiliriz. O yüzden zeytinyağı cildi beyazlatır mı sorusuna, böyle bir yorum getirebiliriz.

 


Olivkoy Zeytinyağı © 2024 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır