Kapat

Zeytinyağı Tadı Neden Acı Olur


Zeytinyağı Tadı Niye Acı Olur?

Zeytinyağının tadı neden acı olur, zeytinyağındaki acılığı gidermek mümkün müdür ? Zeytinyağında acılık iki nedenden dolayı olur;

1- Oksidasyon : Zeytinyağının son kullanma tarihi geçtiğinden ya da dış etlenlere maruz kaldığında bozulur. Bu nedenle zeytinyağında acılaşma ve ağır bir tat oluşur. Bozulan zeytinyağının özelliği olan bu durumu tersine çevirmek mümkün değildir. Bozulan zeytinyağı tüketilmez.

2- Oleuropein kaynaklı acımsılık : Zeytinin doğal yapısında bulunan oleuropein, özellikle taze sıkımı yapılmış soğuk sıkım erken hasat zeytinyağında yoğun miktarda bulunur. Bu acımsı tat size rahatsızlık vermez, kötü koku ya da ağırlık yoktur. Sadece dilin etrafında oluşan acımsı bir tat vardır. Böylesi bir zeytinyağı oldukça faydalıdır. Bu özelliğini korumak için zeytinyağı ışık,sıcaklık ve hava ile temastan uzak tutulmalıdır.

Zeytinyağı, kendine has kokusunun ve tadının yanı sıra hammaddesi olan zeytinin çoğu faydasını içeriğinde barındıran bir gıda maddesidir. Vitaminler ve mineraller açısından oldukça zengin olan zeytinyağı ürünlerinin güçlü bir antioksidan kaynağı olduğunu da belirtmemiz gerekiyor. İnsan sağlığına birçok fayda barındıran zeytinyağı, zeytin meyvesinin işlenme biçimine bağlı olarak geniş bir ürün çeşitliliğine de sahiptir. Lezzet severlerin zeytinyağı satın alırken merak ettiği konulardan biri de ‘zeytinyağı neden acıdır’ sorusudur. Yazının girişinde de belirttiğimiz gibi zeytinyağı bazen bozulduğundan bazen de tazeliğinden acımsı bir tatta olabilir.

Taze sıkılmış bir zeytinyağı, belirli bir düzeyde hammaddesi olan zeytin meyvesinin aromasını ve kokusunu barındırır. Zeytinyağını içtiğinizde damağınızda hafif acı bir tat hissetmeniz gayet normaldir. Öyle ki zeytinyağını ilk kez içen biriyseniz damağınızdaki acılık, boğazınızın yanmasına ve öksürmenize dahi sebep olabilir. Bu durum sizi yanıltmasın; zeytinyağının olumlu bir özelliğidir. Özellikle soğuk sıkım erken hasat zeytinyağlarında meyvemsi aromanın, kokusu ve acılığının hissedilmesi gerekir. Zeytinyağının hafif acı tadının olması, zeytinyağının daha fazla biofenol içermesinden kaynaklanmaktadır ve bu durum insan  sağlığı için oldukça yararlıdır.

Kuzey Ege’nin En İyi Zeytinyağı,Olivkoy Online Mağazasında.

Kazdağı’nın eteklerinde yerleşen Küçükkuyu’da nesillerdir üretim yapan Olivkoy Zeytinyağı Türkiye’nin en iyi zeytinyağı standartlarında üretim yapmaktadır. İnsan sağlığı için adeta şifa kaynağı olan Olivkoy soğuk sıkım zeytinyağı çeşitlerini hem yemeklerinizde hem de şifa niyetine içerek tüketebilirsiniz. 7/24 açık olan Olivkoy online mağazasından sipariş vererek en iyi zeytinyağına kısa sürede sahip olabilirsiniz. Siparişleriniz 24 saat içinde kargoya verilmektedir.


Olivkoy Zeytinyağı © 2024 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır