Kapat

Saça Zeytinyağı Sürülür mü


SAÇA ZEYTİNYAĞI SÜRMEK

Saça zeytinyağı sürülür mü, faydaları nelerdir ? Zeytinyağı denildiğinde akla ilk lezzetli yemekler, soslar gelir. Ancak mitolojik dönemlerden bu yana zeytinyağı aslında fonksiyonel bir gıda ve bakım ürünü olarak kullanılmıştır. İlaç sanayisinin henüz olmadığı dönemlerde kadınlar zeytinyağını saçına sürerek güzelliklerine güzellik katmışlar. Ayrıca saçları dökülen insanlar saç bakımında zeytinyağının şifasına başvurarak bir çözüm üretmişler. Peki bu işin sırrı nedir ? Zeytinyağı yapısındaki vitamin ve biofenoller sayesinde saç köklerine nüfuz ederek 18 amino asittten oluşan keratin üretimine destek sağlar.  Saç ve tırnak yapımızın hammaddesi olan keratin yeteri kadar sağlıklı üretilmez ise saçlarımız zayıflar dökülür ve beraberinde tırnak şekil yapısı bozulur, sağlıksız hastalıklı bir görüntü ortaya çıkar.

SAÇA ZEYTİNYAĞI SÜRMEK SAÇI UZATIR MI  ?

Saça zeytinyağı sürmek saçı uzatır mı ? Evet, saça zeytinyağı sürmek saçı besler ve uzamasına destek sağlar. Ancak genetik ya da farklı bir hastalık nedeniyle saç dökülmesi olduysa zeytinyağı etki etmeyebilir. Ancak sağlıklı bir bireyde, şayet saç yapısı zayıf ve kırılgan ise zeytinyağı harika faydalar sağlayacaktır. Keratin üretimi noktasında zayıf kalmış ve ince telli, dökülmeye yatkın saç kökleri için zeytinyağı en doğal ve en faydalı ilaçlardan birisidir denilebilir. Hakiki soğuk sıkım saf zeytinyağı yüksek oranda E vitamini içerdiğinden, saçın daha hızlı ve sağlıklı uzamasına destek olur. 
Geceden saça zeytinyağı sürüp yatmanıza gerek yoktur. Çünkü saç dipleri zeytinyağını kısa sürede emeceği için geceden saçlara zeytinyağı sürüp yatmanıza gerek yoktur. En merak edilen diğer başlıklardan birisi de zeytinyağına sarımsak ekleyerek mi sürmeliyiz sorusudur. Kokusu rahatsız etse de zeytinyağına az miktar, organik yerli sarımsaktan bir dişin dörtte biri kadar ezip beraberinde sürmek daha etkili sonuçlar doğurabilir. Zeytinyağı ve sarımsağın şifalı birlikteliği saç köklerine iyi geleceğinden uygulanabilir. Saça canlılık ve parlaklık kazandıracaktır.


 

ZEYTİNYAĞI SAÇA NASIL SÜRÜLÜR ?

Bir çorba kaşığı kadar zeytinyağına parmak uçlarınızı batırıp saç diplerinize masaj yapar gibi yavaş yavaş sürün. Masaj yapar gibi uygulandığında saç dipleri dakikalar içinde zeytinyağını emecektir. Güzelce sürme işlemi bittikten sonra yarım saat boyunca saçınızı yıkamayın. Böylelikle saç köklerin ve deri zeytinyağını sindirecektir. Yarım saat sonra saçlarınızı doğal bir şampuan ya da zeytinyağlı sabun ile güzelce yıkamanız uygun olacaktır. Şayet saçlarınız zayıf ise hafta 2 ya da 3 defa bu şekilde yaparsanız iki hafta içinde saçınız canlılık ve dolgunluk kazanmaya başlayacak, beraberinde dökülme şikayetleriniz azalacaktır.


SAÇA ZEYTİNYAĞI SÜRMEK BİT YAPAR MI ?

Saça zeytinyağı sürmek bit yapar mı sorusu birçok kişinin aklını meşgul etmekte ve bu tereddüt nedeniyle saça zeytinyağı sürmek istememektedir. Ancak iyi bilinmesi gereken nokta, saça zeytinyağı sürmek bit yapmaz. Bit, pire gibi istenmeyen durumlar dışarıdan başka bir yerden geçer çoğu zaman. Bununla beraber saç temizliği düzgün yapılmıyorsa bit üremesi olur. Özellikle okula giden çocuklarda olabilen bir durumdur bu. Lakin bilinmesi gereken şey, saça zeytinyağı sürmek sizi bitlendirmez.


YAĞLI SAÇA ZEYTİNYAĞI SÜRÜLÜR MÜ ?

Yağlı saça da zeytinyağı sürülür. Aşırı yağlanma ya da kuruluk gibi şikayetler saç kökleri ile ilgili oluşan bir şikayettir. Zeytinyağı içeriğindeki doğal E vitamini ve fenolik bileşenler sayesinde saç köklerindeki aşırı yağlanma şikayetlerinin azalmasına katkı sağlayacaktır. Hafta 2 ya da 3 defa kullanımlarda yağlanma şikayetinin azaldığını görebilirsiniz. Önemli olan düzenli zeytinyağı sürmek ve saç temizliğine dikkat etmektir. 

 


Olivkoy Zeytinyağı © 2024 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır