Kapat

Sızma Zeytinyağı Nedir ?


Sızma Zeytinyağı Nedir ? Nasıl Üretilir ?

Natürel Sızma Zeytinyağı adını sıkça duyarız peki natürel sızma zeytinyağı nedir ? Natürel sızma zeytinyağı; oleik asit oranı 100 gramda maksimum %0.8 olan zeytinyağıdır. Oleik asit bakımından değerlendirildiğinde tüketime en uygun zeytinyağı, natürel sızmadır.

Oleik asit oranına göre tasnif etmek gerekirse başka hangi zeytinyağları vardır ? Natürel birinci zeytinyağı en yaygın olarak karşımıza çıkan diğer zeytinyağı sınıfıdır. Oleik asit oranı 0.8-2 arası olan, tüketilebilir zeytinyağı türüdür. Peki oleik asit oranı 2 den büyük olan zeytinyağları ne yapılır ? Oleik asit oranı yüksek olan zeytinyağları doğrudan tüketilmez. Rafine edilerek, normal zeytinyağı ile harmanlanıp riviera zeytinyağı olarak satışa sunulur.

Zeytinyağı Üretimi

Zeytinyağı üretimi dünyada en doğal yapılan işlemlerden birisidir. Hiç bir kimyasal sürecin olmadığı,zeytinlerin sadece parçalanarak yağının elde edildiği doğal ve doğru bir yöntem ile üretilir. Yere düşmemiş, aynı gün sıkımı yapılan sağlıklı zeytin meyvelerinden elde edilen zeytinyağının oleik asit oranı düşük gelir. Rakamsal olarak ifade etmek gerekirse, oleik asit oranı maksimum binde 8 olan iyi kalite bir zeytinyağı elde etmek mümkün olur.

Rekolte olarak az miktarda zeytinyağı elde etme şansı olsa da soğuk sıkım üretim yapıldığında, sızma zeytinyağı tam bir şifa kaynağına dönüşmekte. Mekanik bir yöntemle yani zeytinin sadece parçalanması yöntemiyle elde edilen soğuk sıkım zeytinyağı fenolik bileşen yönünden zengin olduğu için insan sağlığına büyük faydalar sağlamakta. Zeytinyağının doğal yapısında bulunan biofenoller sindirime, kalp damar hastalıklarına, kanser gibi ölümcül hastalıklara karşı fayda sağlamaktadır.

Zeytinyağı Hasadı

Bilindiği üzere iki farklı şekilde zeytin bulunmaktadır. Bunlardan birisi zeytin ağaçlarının silkelenme işlemi ile zeytin toplayıp bununla birlikte zeytinlerin dallardan belirli yollar ile sıyrılıp toplanmasıdır. Bu yapıda bulunan zeytinlere silkim zeytini ismi verilirken aynı zamanda dibine dökülmüş olan ve dibinden toplanan zeytinlere ise dip zeytini adı verilir.

Dip zeytinin asit oranı daha yüksek olup bununla birlikte dibe dökülüp toplanan ile daldan toplanan zeytinler birbirine karışmadan ayrı bir şekilde yağ işlemi yapılabilmektedir. Bu şekilde yapılma amacı ise dip zeytinde bulunan fazla asidin daldan toplanana karışmasını önlemektir. Bu sayede istenilen tadı ve lezzeti Natürel Sızma Zeytinyağı ile bulunması mümkün olacaktır.

Zeytinyağı faydası ile bilinip bununla birlikte yemeklerde salatalarda tatlılarda soğuk yemeklerde istenilen miktarda kullanılabilir.
Ayrıca çok faydalı olan zeytinyağını sabah ve akşam olmak üzere ilaç niyetine günde birer yemek kaşığı içebilirsiniz.
Zeytinyağı insan sağlığına faydalı bileşenler oluşturup aynı zamanda sindirim sistemini rahatlatır. Bu sayede kullanılmasında herhangi bir sakınca görülmüyor.

Kazdağı'ndan korunmuş, iyi sızma zeytinyağı için online mağazamızdan sipariş verebilirsiniz. Kazdağı'nın küçük beldesi olan Küçükkuyu'da ürettiğimiz Olivkoy zeytinyağı size ve sevdiklerinize iyi gelecek.

 


Olivkoy Zeytinyağı © 2024 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır