Kapat

Zeytinyağının Sırrı Kokusunda Saklıdır


ZEYTİNYAĞININ SIRRI KOKUSUNDA SAKLIDIR 

Hangi zeytinyağı en iyisidir, en düşük asitli zeytinyağı hangisidir ? Ödüllü zeytinyağı markaları… Bu ve buna  benzer sorularla en iyi zeytinyağına ulaşmaya çalışırız. Dışarıdan bakıldığında hemen hemen aynı gibi gözükse de her zeytinyağının karakteri farklı olabiliyor. Peki en iyi zeytinyağından emin olmak için ne yapmalıyız ?

En düşük asitli zeytinyağı en iyisi demek değildir.

Zeytinyağının asit oranı evet kıymetlidir. Ancak asit oranı zeytinyağını sınıflandırmada kullanılan bir enstrümandır. 0-0.8 arası oleik asit oranına sahip zeytinyağları sızma zeytinyağıdır. 0.8-2 asit arası zeytinyağları natürel birinci olarak bilinen, tüketilebilir zeytinyağı sınıfına girer. Sağlık açısından değerlendirecek olursa 0.3 asit zeytinyağı, 0.8 asit zeytinyağından daha faydalıdır demek mümkün değildir.

Zeytinyağında koku neden önemlidir ?

Zeytinyağının sırrı kokusunda saklıdır. Evet koku önemli bir işarettir. Zeytinyağı meyvemsi hoş bir rayihaya sahip olabilir veya tam tersi de olabilir. Kusur barındırmayan taze bir zeytinyağını tattığınızda çağla, domates sapı, vanilyamsı hoş bir kokunun olduğunu hissederseniz. Bu durum iyi zeytinyağına ait güçlü bir işarettir. Bununla birlikte tadım esnasında acımsılık ve yakarlık da yerinde ise güzel bir zeytinyağına sahipsiniz demektir.

Zeytinyağının iyi olduğunu evde nasıl anlarsınız ?

Satın aldığınız zeytinyağında bir miktar çay bardağına aktarın. Avucunuzun içine alın diğer elinizle de çay bardağının üstünü kapatın. Bu şekilde 20-25 saniye elinizin sıcaklığının bardağa geçmesini sağlayın. Sonra elinizi kaldırıp zeytinyağını koklayın. Ağır itici bir koku mu var, hiç koku yok mu yoksa tazelik mi kokuyor analiz edin. İyi kokan, sizde güzel hisler uyandıran kokuya sahip zeytinyağı canlıdır. Keyifle tüketebilirsiniz.

Afiyetle tüketebileceğiniz, içeriği zengin zeytinyağı çeşitlerimizi keşfedip satın almak için online mağazamızı ziyaret edebilirsiniz. Kazdağı’nın en iyi zeytinyağı için : https://olivkoy.com

 


Olivkoy Zeytinyağı © 2024 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır