Kapat

Hakiki Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır ? 


Hakiki Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır ? 

Hakiki zeytinyağı nasıl anlaşılır ? Bu soru hemen hemen her zeytinyağına merak duyanların aklında. Saf, hakiki zeytinyağı almak isityoruz ancak aldığımız ürünün gerçekten saf bir ürün olduğunu nasıl anlayacağız ?  Bir çok emek ve işlemlerden geçerek mutfağınızda yerini alan zeytinyağları kendine has kokusu,şifa dolu yanı ve doyumsuz lezzeti ile sizi kendine hayran bırakıyor. Zeytinlerin zarar görmeden toplanması ile hazırlanan zeytinyağları sağlıklı ve besleyici yapısı ile hayatınızda büyük bir yer kaplar ve vücut direncinizi arttırarak sizi daha korunaklı yapar. Bu nedenle satın alacağınız ürünün besin değerleri bakımından yeterli düzeyde olmasını ve halis zeytinyağı olmasını beklersiniz. Hakiki zeytinyağı her şeyden önce fiyatı ve ambalaj şekli ile farklılaşır. Aldığınız ürün olması gereken rakamın altında fiyata satılıyorsa, doğallığından şüphelenebilirsiniz, çünkü takdir ederseniz ki hiç bir üretici malını ya da hizmetini ederinin altında satmaz. Zeytinyağı seçiminde ürünün hazırlanma şeklinden önce zeytinlerin kalitesi ve olgunluğu ön plana çıkar ve aynı zamanda zeytinyağı üreticisinin bu konudaki bilinçli yaklaşımını çok önemlidir. Çoğu zaman tercih ettiğiniz marka ve ürüne dikkat etseniz de zeytinyağının hakiki olup olmadığını anlayamayabilirsiniz,çünkü görsel anlamda farklılığı anlamak hiç de kolay değildir hatta yüzde yüz anlaşılması mümkün değildir. Birçok yemeğe yakışan ve lezzet katan yağların başında gelen zeytinyağı faydaları ile dikkat çekiyor, bu faydaları almanızın en önemli şartı bilinçli üretim yapılması ve zeytinyağının korunmuş bir şekilde size ulaşmasına bağlıdır. Ancak doğal bir ürün tercih etmediğinizde faydadan çok zararla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle ev ortamında yapacağınız birkaç uygulama ile hakiki zeytinyağı olup olmadığını anlamanızda fikir verebilir ancak saflık testi laboratuvarda yapılabilir. Aşağıdaki test yöntemlerine göz atarak evden çıkmadan zeytinyağının doğallığını kontrol edebilir ve bilinçli bir şekilde tüketebilirsiniz. 

 

Hakiki Zeytinyağını Anlamada Koku Testi

Zeytinyağının kendine özgü bir tadı yani bir rayihası vardır. Zeytinyağının teneke ya da şişesini açtığınızda önce koklayın lütfen. Rahatsız etmeyen meyvemsi hoş bir koku burun deliklerinizde dolaşırken iştahınzın açıldığını hissedersiniz. Saf, hakiki zeytinyağı kendini kokusu ile beğendirir kendisini size. O yüzden ağır kokmaması (kusursuz), meyvemsi hoş kokusu saflığına dair bir işarettir. Domates sapı,çimen,çağla ya da vanilyamsı hoş bir koku size güzel zeytinyağının müjdesidir. Koku, zeytinyağının sırrını taşıyan en güçlü işaretlerden birisidir.

Hakiki Zeytinyağını Anlamada Tadım testi 

Hakiki zeytinyağının tadı, net bir şekilde kendisini belli eder. Tadına baktığınızda aldığınız tat ve koku sizde bir yargı oluşmasına neden olur. O yüzden kokusuna baktıktan sonra tadına da mutlaka bakın. O tat deneyimi size fikir sunacaktır. Zeytinyağını tattığınızda dilin kenarında hafif bir acımcılık ve gırtlakta yakarlık (yanma duygusu) hissedersiniz. Zeytinyağı su gibi olmaz, genizinize oturan hoş bir tadı vardır. Diğer yağlar tohum yağı iken zeytinyağı bir meyvenin suyudur.Tadarak doğallık kontrolü yapmanız için tercih ettiğiniz zeytinyağının sızma olması gerekiyor. Düşük asitli zeytinyağı her zaman tercih sebebidir. Satın aldığınız zeytinyağının kapağını açıp 15 saniyelik bir koklama yaptıktan sonra tadım aşamasına geçebilirsiniz. Çoğu tüketici zeytinyağının yanma ve acılık hissi bıraktığında doğal olmadığını düşünür, oysa bu zeytinin doğal yapısından kaynaklanan bir durumdur ve bu yanmanın asit ile ilgisi yoktur. O yüzden  kaliteli bir zeytinyağı size bu duyguları hissettirir. Boğazınızda bu tarz etkiler yaratan ve hoş aroması ile dikkat çeken yağların doğallığına güvenebilirsiniz. 

 

Zeytinyağından %100 Nasıl Emin Olabiliriz ?

Buraya kadar anlattıklarımız duyusal testlerdir. Hakiki zeytinyağını anlamada en kesin yol, bilimsel olandır. Yani trilinolein analizi yaptırmaktır. Zeytinyağının trigiliserit yapısının korunup korunmadığının analiz edildiği labarotuvar analizi bir kesin olan cevabı verecektir. 

Olivkoy zeytinyağının şifası ve lezzeti sizinle olsun.

 

 


Olivkoy Zeytinyağı © 2024 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır