Kapat

Erken Hasat Zeytinyağı Nedir ?


Erken Hasat Zeytinyağı Nedir ?


Erken hasat zeytinyağı, normal zamandan önce toplanan lezzetler ile elde ediliyor. Çoğunlukla Eylül ve Ekim aylarında toplanan, yeşil görünümde zeytinlerin yoğunlukta olduğu zeytinlerin sıkımı ile edilen zeytinyağına erken hasat zeytinyağı denir. Zeytinin yeşil şekli ile işlemden geçmesi sonucu sofralarınıza lezzet katan yağlar hazırlanır. Meyvemsi aroması ile ön plana çıkan erken hasat zeytinyağları yüksek aroması ve düşük asit oranı ile lezzetini ikiye katlıyor. Bu yağ şeklinde zeytinler olgunlaşmadan ve yeterince yağlanmadan toplandığı için istenilen miktarda ürüne ulaşmak kolay olmayabilir. Henüz tam yağlanmadan sıkımı yapılan zeytinlerden daha az miktarda zeytinyağı elde edildiği için maliyeti daha yüksek bir zeytinyağıdır, erken hasat.

Standart miktarda bir zeytinyağı için daha fazla erken hasat zeytinine ihtiyaç duyulur. Zeytinin miktarı ve yağ oranı dikkate alındığında erken hasat ürünleri ile ilgili daha yüksek fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Zeytinlerin meyvemsi aroması erken hasat döneminde ortaya çıktığı için bu tarz işlemlere ihtiyaç duyulur. Bunun yanı sıra meyvemsi halinde birçok vitamin ve mineral yüksek oranda bulunduğu için daha besleyici bir yağ elde ediliyor. Erken hasat zeytinyağının en önemli özellikleri arasında kısa sürede tüketilmesi yer alıyor. Posalı bir şekilde karşınıza çıkan bu yağı 6 ay içinde tüketmediğinizde zeytinyağında bozulmalar başlayabilir.

Erken Hasat Zeytinyağı Üretim Aşamaları

İçilebilir sınıfında olan erken hasat sızma zeytinyağı en besleyici ve lezzetli zeytinyağıdır denebilir. Yüksek yakarlık ve dilde acımsılık bırakan erken hasat zeytinyağı meyvemsi tada sahiptir.Erken hasat döneminde toplanan zeytinyağları da bunlardan biri. Bu zeytinyağı yapım şekli ve içeriği ile diğer naturel yağ çeşitlerinden ayrılıyor. Her şeyden önce genç zeytinler tercih edilerek tüm meyveler özenle toplanır. Zedelenmemesi için gereken her ayrıntı düşünülür ve ürünler kasalar aracılığyla taşıma için yola koyulur. Zeytinyağı hazırlanırken zaman kavramı ayrı bir önem taşıdığı için vakit kaybetmeden ürünlerin sıkma işlemine geçmesi sağlanır. Böylece erken hasat zeytinyağının ilk üretim yolculuğu başlar.

Erken Hasat Zeytinyağı ile Yemek Yapımı

Zeytinyağı salatalar başta olmak üzere birçok yemeğe son dokunuşu katan malzeme oluyor. Bazı yemekler ise zeytinyağı ile anlam kazandığı için her an mutfaklarda bulundurmak isteyebilirsiniz. Erken hasat zeytinyağları da kendine has meyvemsi aroması ile mutfaklarınızdaki yerini alıyor. Diğer zeytinyağı çeşitlerinde olduğu gibi erken hasat ürünlerinde de aynı lezzeti ve aromayı yakalayabilirsiniz. Sabah kahvaltısında ve meze tarzı yemeklerinizde erken hasat zeytinyağı ile aradığınız lezzete ulaşabilirsiniz. Özellikle soğuk servis edilen salata ve yemek çeşitlerinin üzerine erken hasat zeytinyağı ile meyvemsi bir dokunuş yapılabilir. Zeytinyağının yoğun kokusu ve tadını almak istiyorsanız fırın, ızgara ve ocak yemeklerinde de tercih edebilirsiniz.

Kazdağı'nın yüksek oksijenli yamaçlarında yerleşen bahçelerimizde üretimini yaptığımız Olivkoy soğuk sıkım erken hasat zeytinyağımızı online mağazamızdan sipariş verebilirsiniz.


Olivkoy Zeytinyağı © 2024 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır