Kapat

En Düşük Asit Zeytinyağı


İYİ ZEYTİNYAĞI KAÇ ASİT OLMALIDIR ?

İdeal zeytinyağında asit oranı ne olmalıdır ? 0.1 asit zeytinyağı en iyisi midir ? 0 asit zeytinyağı olur mu ? Zeytinyağı doğal yapısında birçok yağ asidini barındırır. Oleik asit,linoleik asit,palmitik asit, stearik asit vs. Bunların hepsi doğal olarak zeytinyağında bulunur ve insan sağlığına zararlı değildir. Zeytinyağı kaç asit sorusunun cevabını verirken, zeytinyağındaki oleik asit oranını ifade ederiz. 0.3 asit dediğimizde, zeytinyağının 100 gramında 0.3 değerinde oleik asit bulunur demiş oluruz. 

En düşük asitli zeytinyağı en iyisi midir ? 0 asit zeytinyağı mümkün müdür ?

Oleik asit oranı en düşük olan zeytinyağı en iyisidir anlamına gelmez. 0.1-08 oleik asit oranlarında olan zeytinyağına, sızma zeytinyağı denir. Asidik açıdan bu değer idealdir. Ancak bir zeytinyağına iyi diyebilmek için, oleik asit değerinin yanında; meyvemsilik, acımsılık ve yakarlık gibi duyusal analiz çıktılarına da bakmak gerekir. İyi zeytinyağı, tüketicinin aynı zamanda damağına da hitap eder. Peki 0 asit zeytinyağı olur mu ? Hayır 0 asit zeytinyağı olmaz. Zeytinyağı düşük yoğunluklu da olsa yapısında yağ asitleri ve oleik asit barındırır. 

Zeytinyağının asidi evde kendi kendine artar mı ?

Oleik asit değeri, zeytinyağının üretim aşamasından önceki sürece bağlı olarak oluşur. Zeytin meyvesinin sağlıklı ve zarar görmemiş olması, aynı gün sıkımı, iklimsel şartlar, üretim yapılan alanın temizliği ve sıkım sıcaklığı gibi faktör zeytinyağının oleik asit değerine etki eder. Bu etkenlerin sonucunda belli bir oleik asit oranına sahip zeytinyağı elde edilir. Örneğin 0.3 asit oranına sahip bir zeytinyağı satın aldığınızda bu zeytinyağı bir ay sonra 0.8 olmaz. Çok uzun süre beklerse bozulabilir ancak oleik asit oranı artmaz ya da azalmaz.

Zeytinyağı asit değerine göre nasıl sınıflandırılır ? Tüketilebilir zeytinyağında asit oranına göre sınıflandırma şu şekildedir:

  • Sızma zeytinyağı : oleik asit oranı maksimum 0.8 dir.

  • Naturel birinci zeytinyağı : oleik asit oranı 0.8-2 arasıdır.

Hangi zeytinyağı en iyisidir ?

En iyi zeytinyağı asit oranı en düşük anlamına gelmez. Zeytinin cinsi, üretim tarihi, hangi bölgede üretildiği, sıkım sıcaklığı, ambalaj ve saklama koşulları zeytinyağının kalitesine doğrudan etki eder. Hem sağlık açısından değerli hem de damak tadınıza hitap edecek bir ürün olan; soğuk sıkım erken hasat zeytinyağını tercih edebilirsiniz.

Kazdağı’nın kendine özgü tadını barındıran ve müşterilerimiz tarafından çok sevilen Olivkoy erken hasat zeytinyağını online mağazamızdan sipariş verebilirsiniz. Sipariş için https://olivkoy.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.


Olivkoy Zeytinyağı © 2024 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır