Kapat

Bebek Masajında Zeytinyağı Nasıl Kullanılır ve Faydaları Nelerdi


Bebek Masajında Zeytinyağı Nasıl Kullanılır ve Faydaları Nelerdir ?

Bebek cildine zeytinyağı sürülür mü ? Bebek masajında zeytinyağının faydaları nelerdir ? Bebeğiniz varsa onu korumak ve daha iyisi ile büyütmek en büyük sevincinizdir.  O yüzden onun her bakımını en iyisi ile yapmak isterseniz. Bugünlerde annelerin en çok sorduğu “Bebek cildine zeytinyağı sürülür mü ? Bebek masajında zeytinyağı kullanmanın faydaları neledir ?” sorusu. Buna net ve kısa bir cevap vermemiz ‘Evet bebek masajında saf, hakiki zeytinyağı kullanılır.’ Hem de öyle güzel sonuçları olur ki, siz bile şaşırsınız. Bebeğinizin cildinin parladığını ve canlandığını net bir şekilde görmeniz mümkündür.

Bebek masajında zeytinyağı nasıl kullanılır ? sorusuna Kazdağı’nda göçebe yaşayan yörükler yüzlerce sene önce bir cevap bulmuşlar. Bebek doğar doğmaz onun tüm vücudunu zeytinyağı ile ovalayıp bir çember ile sararak, bebek cildinin zeytinyağını iyice emmesini böylelikle beslenmesini hedeflemişler. O yüzden doğan bebeklerin cildi hem daha parlak hem de dış hava şartlarına karşı daha dayanıklı hale gelmiş. Yolunuz Kazdağı'nın köylerine düşerse bazı köylerde değişik adet ve göreneklere denk gelebilirsiniz. Bunlardan birisi de yeni doğan bebeğe yapılan zeytinyağı ile masajdır. Bebek doğduğunda henüz dış dünyaya karşı bir savunması olmadığından, bağışıklık sistemi de oldukça zayıftır. Bu sebepten dışarıdan korunmaya mecburdur. Bu bağlamda bebekler ilk doğduğunda tüm vücuduna sızma zeytinyağı ile güzelce masaj yapılır ve kundaklara sarılır. Kısa sürede tüm vücudunun bu yağı emdiği görülür. Peki bu bunu yapmak ne kadar faydalı ? Bebek masajı, bebeğinizin gelişimini hızlandırmanın ve bağışıklık sistemini korumanın sağlıklı ve keyifli bir yöntemidir! Aynı zamanda anne-bebek bağının daha güçlü olmasını sağlayan etkili bir yöntemdir çünkü masaj esnasında anne ile ten teması olmasından dolayı arada güvenli bağlanmaya giden bir durum oluşur. Masaj faydalıdır lakin doğru bir yağ seçimi çok önemlidir. Zeytinyağı, dünya çapında bebek masajı için kullanılan en yaygın yağlardan biridir.Her ne kadar son senelerde hazır eczanelerde satılan raf ürünleri yaygınlaşmaya başlasa da Özellikle bazı küçük yerleşim yerlerinde zeytinyağı oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.Bebeğinize Zeytinyağı ile masaj yaparken hangi ayrıntılara dikkat etmelisiniz ?

Zeytinyağı ile Bebeğe Nasıl Masaj Yapılır?

Bebeğimiz doğunca hummalı bir alışveriş süreci başlıyor, birbirinden farklı masaj kremleri vb ürünler tercih ediliyor ancak çok daha ucuza ve doğal bir yöntem daha var. O da; “bebeğinize zeytinyağı ile masaj yapımı” Bu masaj için ek malzemelere ihtiyaç yoktur. Zeytinyağında yapısındaki A,E,D ve K vitaminleri içerdiğinden kendisi başlı başına bir ilaç gibi tesir gösterir. İhtiyacınız olan sızma & temiz bir zeytinyağı temin etmek ve güzelce tüm vücuda sürmek. Zeytinyağı ile masaj sonrası banyo yapmaya ihtiyaç yoktur. Masaj esnasında fark edeceksiniz ki, vücut zeytinyağını emecek ve sonrasına ciltte canlı bir görünüm dışında bir şey kalmayacak. O yüzden yapılması gereken tek şey kifayet miktarınca zeytinyağını tüm vücuda yedirmek.

 Zeytinyağı ile Bebeğe Masaj Yapmanın Faydaları Nelerdir ?

Önemli olan detay zeytinyağını doğru seçmektir. Yüksek asitli ya da riviera zeytinyağı kullanılmamasını özellikle tavsiye ediyoruz.Bebeğinize masaj yaparken kullanacağınız zeytin yağının doğal, güvenilir ve soğuk sıkım olduğundan mutlaka emin olun. Soğuk sıkım zeytinyağı faydalı bileşenler açısından zengindir.

 A. Zeytinyağı masajı her zaman uygulanabilir

Bu masaj için özel bir zaman ya da mevsim yoktur.Kışın yapılır ama yaz mevsiminde olmaz gibi bir durum söz konusu değildir. Bütün anneler için büyük bir avantajdır! Çünkü bir çok bebek yağının kullanılabileceği mevsimler farklılık gösterebiliyor, lakin bu durum zeytinyağı için geçerli değil, yani her mevsim kullanabilirsiniz. Göz önünde bulundurmanız gereken tek şey ise bebeğinize masaj yapmak için kullanacağınız miktardır.Miktarın kifayet kadar olmasına dikkat etmelisiniz. Peki bu oran nasıl anlaşılır ? Masaj yaparken cilt kısa sürede zeytinyağını emer ancak fazla kullanırsanız bir süre sonra bu yağın cilt tarafından artık emilmediğini göreceksiniz. Bu sınır olarak kabul edilebilir.

Kış aylarını istisna tutmak mümkün. Soğuk hava nedeniyle cilt daha fazla kuruma eğiliminde olduğundan, kullanacağınız miktar konusunda daha cömert olabilirsiniz, lakin yaz aylarında bu oran bir miktar düşük tutulabilir.

B- Cilt için Nemlendirici Özellik Gösterir

Bebeğinizin yumuşak ve korunmaya muhtaç cildini, zeytinyağının nemlendirici özellikleriyle koruyun, böylelikle minik bebeğinizin cildi daha parlak ve canlı görünecektir. Zeytinyağı cildi yumuşatarak pürüzsüz hale getirmeye yardımcı nemlendirici bir madde olan squalen içerir. Bu minör bileşen aynı zamanda bağışıklık sistemini de korumaya yardımcı olur.

C- Konak Şikayeti için Zeytinyağı

Konak, yeni doğan bazı bebeklerde kafa derilerinde bazen olabilen  bir kepek türüdür. Görsel açıdan rahatsızlık verebilen konak aslında önemli bir sorun değildir. Yine de bu durumun oluşmaması için zeytinyağı ile bebeğinizin kafa derisine yapacağınız masaj bu sorunun azalarak geçmesine destek olacaktır.

Yapılması gereken bir miktar zeytinyağını, bebeğin kafasına uygulamak ve yarım saat bekledikten sonra bebe şampuanıyla yıkayıp iyice durulamak. Ardından bebeğin saçlarında kalan konak parçalarını çıkarmak yumuşak uçlu bir tarakla  tarayın. Sadece birkaç hafta  sonra olumlu sonuçları görebilirsiniz. Zeytinyağı ayrıca bebeğinizin saçını besler ve güçlendirir, kuru saçı yumuşatır. Bu durum yetişkinler için de geçerli tabii.

D- Zeytinyağı ile bebek masajı Kuru Öksürüğe

İlk aylar anne sütü dışında bir gıda verilmeyen bebeklerde, altıncı aydan sonra ek gıdaya geçiş olur.Anne sütü bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirdiği için en iyi doğal ilaç olmakla beraber, ek gıdaya geçildiğinde takviye bazı doğal gıdalara ihtiyaç bulunur. Bunlardan birisi de zeytinyağıdır. Doğal zeytinyağı ile yapılacak masaj, bebeklerde öksürük semptomlarını yatıştırmaya  yardımcı olabilir. Özellikle yaygın olarak gözlemlenen kurup hastalığında etken rol oynar zeytinyağı. Bunun için:

Zeytinyağını  bebeğinizin göğsünü ovun

Bebeğinizi yatırmadan önce zeytinyağı ile yapacağınız masaj, bebeğinizin öksürüğünü hafifletir,boğazını yumuşatır ve gece boyunca daha rahat uyumasına yardımcı olur.Zeytinyağı masajının daha etkili olması için, bebeğin avuçlarını ve ayak tabanlarını da ovabilirsiniz.

E- Zeytinyağı Bebeklerde Pişiği Önler

Bebekleri uyutmayan, anneleri derinden üzerin bir diğer durum da pişiktir. Hem anne hem de bebekler için büyük bir kabus olan pişik için, ilgili bölgeye  zeytinyağı uygulayabilirsiniz. Zeytinyağını  bebeğinizin kalçalarına ve genital bölgesine hafifçe uygulayın. Normalde birkaç gün içerisinde kızarıklık geçer, ancak devam ederse, herhangi bir cilt hastalığı olma ihtimaline karşın doktorunuzla görüşün. Uzun sürmesi farklı bir şikayetin habercisi olabilir.

F- Bebeğinizin Uyku Düzenine Destek Olur

Zeytinyağı yumuşak dokusuyla, sakinleştirici özelliklere sahiptir. Bebeğinizin daha sağlıklı bir uykuya sahip olması için, her gün ayak tabanlarına birkaç damla zeytinyağıyla masaj yapmayı deneyin.

Zeytinyağı masajının bebekler için faydalarını özetleyecek olursak;Zeytinyağını doğal bir güneş kremi olarak kullanabilirsiniz. Bebeğinizi sık sık dışarı çıkarıyorsanız mutlaka güneş koruyucu kullanmanız gerekir. Tabii, içeriğinde kimyasal maddeler bulunan güneş kremleri, bebeğiniz için çok önerilmez. Bu nedenle güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı zeytinyağı kullanmanız en doğru seçenek olabilir. Zeytinyağı bebeğinizin cildini beslerken, aynı zamanda bronzlaşmadan da korur. Fayda sağlar.Sızma Zeytinyağı, cilt tonunun korunmasında son derece önemli olan E Vitamini, squalen ve oleik asit içerir.

 

Bebek Masajında Zeytinyağı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Bebeğinizde özel bir durum varsa mutlaka doktora danışmanız gerekir. Örneğin bebeğiniz aşırı kuru ve çatlamış bir cilde sahipse, masaj yaparken zeytinyağı kullanılmamalıdır.Bebekte egzama var ise cildine zeytinyağı uygulamaktan kaçınmalısınız.Herhangi bir enfeksiyon söz konusuysa, bebeğinizin kulağını veya burnunu asla zeytinyağı ile temizlemeyin. Bebeklerin cildi son derece hassastır, bu nedenle zeytinyağıyla masaj yapmaya başlamadan önce doktorunuza sormanız iyi olacaktır, böylece istenmeyen yan etkiler önlenebilir.Zeytinyağı, bazı bebekler için alerjik olabilir ve kızarıklıklara neden olabilir. Her bebek için her ürün uygun olmaz. Bu yüzden masaj yapmadan önce zeytinyağına alerjisi olmadığından emin olun.Bebeğiniz her şeyin en iyisini hak eder. Bu nedenle zeytinyağı masajı yapacaksanız, mutlaka kalitesi korunmuş sızma zeytinyağını tercih edin.Gelecek nesillerin sağlığı, bebeklerimizin sağlıklı olmasına bağlı. Bu nedenle sizler de Olivkoy soğuk sıkım sızma zeytinyağını bebeğinize masaj yaparken güvenle kullanabilir, onları dış tehditlere karşı koruyabilirsiniz.

BebEğiniz sizin en değerliniz, en doğalı ile bakım onun hakkı. Siz de hem daha uygun fiyata hem de çok daha doğal olanı zeytinyağını tercih edebilirsiniz.


Olivkoy Zeytinyağı © 2024 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır