Kapat

Adatepe Köyü Zeytinyağı


Adatepe Köyü Zeytinyağı

Adatepe zeytinyağı nerede üretilir ? Adatepe köyünde üretilen zeytinyağının farkı nedir ? Bazalt taşlı dar sokaklarında yürürken ayrı bir iklimi soluklarsınız Adatepe köyünde. Sokak duvarlarından sarkan manolya ve sarmaşıkların kokusu ile zamanda yolculuk yaparken mitolojik bir zaman diliminde dolaşıyor gibi hissetmeniz çok normal. Yaz, kış misafiri hiç eksik olmayan köyümüzün ayrı bir hazinesi daha var, o da ayrıcalıklı lezzeti olan Olivkoy zeytinyağı.

Adatepe köyünün zeytinyağı konusunda da ayrı bir izi vardır. Ekim ayında köyün eteklerinde yerleşen zeytinliklerde hummalı bir hasat süreci başlar. Zeytin hasadı zorludur çünkü Adatepe köyünün etekleri dik yamaçlı, engebeli arazilerden müteşekkildir. Bu zorlu arazi koşullarında hasat süreci oldukça zahmetlidir. Toplanan zeytinler atların sırtına yüklenir ve dar patikalardan yağhaneye doğru bir yolculuk başlar. Bazen yağışlı, bazen soğuk bazen de ayaz iliklere işler, parmak uçları morarır ancak yine de geçim zeytin ağacından olduğu için, bu zahmete katlanılır.

Adatepe zeytinyağı, tarih olarak çok eski dönemlere uzanır. Henüz Küçükkuyu beldesi yok iken Adatepe köyü vardı. Bir dönemler Rum’ların yaşadığı,marangozluk ve yağ sıkımında çalışmalar yaptığı bu köye, zeytin bir miras gibi kalmıştır. Zeytincilik ile çocuk yaşlarda tanışır köylüler. Kışın soğuğunda zeytin ağacını hasat etmenin emeği çocuk yaşlarda öğrenilir.

Adatepe Köyü Zeytinyağını Farklı Yapan Nedir ?

Şakran, midilli ya da Edremit yağlık diye geçen ağaç cinsi zeytin ağacı bu yörede hayat bulur. Çok iri olmayan, orta büyüklükte bu zeytin ağacı cinsi yağlıktır. Yani yağ üretimine çok uygundur. Ekim ayında yeşil iken hasat edildiğinde yağın rengi pastoral bir yeşilliğe bürünürken, Aralık ayında hasat edilen Adatepe zeytinlerinin yağı sarıya yakın bir renk alır. Mis gibi kokusu ile damakta iz bırakan Adatepe zeytinyağı sanki yüzlerce sene öteden bu yana gelen sağlık reçetesi gibidir. Yaz aylarında kadınların evlerinin önünde kızartmalar yapar. Adatepe köyünün üstlerinden kurumuş, kırılmış çam odunlarından bir yük alan kadınlar, evin önünde üçlü saç ayağın üstüne koyduğu kızartma tavasına Adatepe köyünün zeytinyağını bolca döker ve bahçeden hasat ettikleri mevsim sebzelerini kızartırlar. Adatepe köyü zeytinyağı bir iksir gibidir, öyle bir lezzet bulaştırır ki kızartmaya, yemeye doyum olmaz. Bazalt taşlı duvarların arasından yükselen kızartma kokusu komşulara da ulaşır tabii.

Yüzlerce sene öncesine dayanan Adatepe köyünün butik markası olan Olivkoy zeytinyağı 2017 yılından bu yana online mağazasında müşterilerine, bu köyün lezzetli zeytinyağını ulaştırmaktadır.Ankara,İstanbul,İzmir gibi Türkiye’nin çeşitli illerinde yaşayan Olivkoy zeytinyağı müşterileri, artık köye gelemediklerinde online  Olivkoy’un online mağazasından siparişlerini vermekteler.Böylelikle bu coğrafyanın ayrıcalıklı lezzetli Olivkoy zeytinyağına kolayca ulaşabilmektedirler. Adatepe köyünün yüzlerce senelik geçmişinin izlerini, mirasını taşıyan Olivkoy zeytinyağı çeşitleri ile müşterilerinden tam puan almakta.


Taş Baskı Soğuk Sızma Zeytinyağı (5 Lt)

Yoğun lezzet, güçlü meyvemsilik.

1.650,00 ₺
Yeni
Erken Hasat Soğuk Sıkım Zeytinyağı (1lt)

Güçlü yakarlık, belirgin meyvemsi tat, içilebilir.

395,00 ₺
Yeni
Zeytinyağlı Dağ İnciri (480 Gr)

Organik zeytinyağlı incir.

195,00 ₺
Sarı Kantaron Yağı 100 ML

Cildinize şifa.

80,00 ₺
Organik Ihlamur Çayı (50 Gr)

Kokulu ıhlamur çayı.

55,00 ₺
Taş Baskı Soğuk Sızma Zeytinyağı (1 Lt)

Yoğun lezzet, güçlü meyvemsilik.

415,00 ₺
Yeni
Keçi Peyniri (500 Gr)

%100 Keçi sütü peyniri.

310,00 ₺
Yeni
İkili Paket Kampanyası

Güçlü lezzet,uygun fiyat.

2.990,00 ₺3.250,00 ₺
%8 Yeni İndirimli
Zeytinyağı Sabunu (1 Kg)

Doğal temizlik kaynağı.

275,00 ₺
Zeytin Yaprağı Çayı (50 Gr)

Yüksek oleuropein kaynağı.

49,00 ₺
İçmelik Zeytinyağı Paketi - İlk Hasat

Yüksek polifenol,güçlü yakarlık, belirgin meyvemsi tat, içilebilir.

895,00 ₺1.100,00 ₺
%19 Yeni
Ücretsiz Kargo
2023 Yeni Sezon İlk Hasat Zeytinyağı - 500 ML

Öksürten Yakıcı Lezzet

390,00 ₺
Yeni
3 ü 1 Arada Kampanya Paketi

Yoğun,yumuşak ve keskin üç özel tat bir pakette.

995,00 ₺1.150,00 ₺
%13
Ücretsiz Kargo
Olgun Hasat Zeytinyağı (5 Lt)

Yumuşak tat, lezzetli, yemeklik zeytinyağı.

1.390,00 ₺
Doğal Ada Çayı ( 85 Gr - 1 Bağ)

Kazdağı'ndan şifa çayı.

56,02 ₺
Karabaş Otu (50 Gr)

Organik şifa kaynağı.

55,00 ₺
Siyah Doğal Zeytin (800 Gr)

Katkısız organik zeytin.

145,00 ₺
Erken Hasat Soğuk Sıkım Zeytinyağı (5lt)

Güçlü yakarlık, belirgin meyvemsi tat, içilebilir.

1.550,00 ₺
Yeni
Siyah Doğal Zeytin - 1600 Gram

Katkısız organik zeytin.

250,00 ₺
Dağ Kekiği (100 Gr)

Organik dağ kekiği

90,00 ₺

Olivkoy Zeytinyağı © 2023 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır