Kapat

Alzheimer'ın İlacı Zeytinyağı


ALZHEMİMER’IN İLACI ZEYTİNYAĞI

 

Zeytinyağı alzheimer’a fayda sağlar mı ? Unutkanlığa zeytinyağının faydası olur mu  ? Özellikle belli bir yaştan sonra görülebilen alzheimer hastalığına zeytinyağının fayda sağladığını biliyor muydunuz ? Sağlıklı ve zinde bir beyne sahip olmanın yolu soframızdan geçiyor. Özellikle zeytinyağı, içeriğindeki faydalı vitaminler ile hücreleri ve damarları besliyor. Alzheimer’dan koruyor.

Beyin, vücudumuzda en kompleks ve en kritik öneme sahip organımızdır. Kelimenin tam anlamıyla bedenimizin tüm işlerinden sorumludur. Yani sağlıklı zinde bir beyin, sağlıklı bir vücut anlamına geliyor. Toplumda beyin ile ilgili bilinen hastalıkların başında Alzheimer geliyor. Genellikle yaşlılık hastalığı olarak bilinen alzheimer, artık gençleri de vuruyor. Ülkemizde 30-40 bin arasında 65 yaş öncesi başlayan genç Alzheimer hastası bulunuyor. Alzheimer, meme ve prostat kanserinden daha fazla kişinin ölümüne neden oluyor. Bu hastalıktan korunmanın yolu da beyni sağlıklı ve zinde tutmaktan geçiyor. Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Nihal Işık, herkesin kolaylıkla uygulayabileceği ve sağlıklı bir gelecek için önemli bilgiler veriyor…

Egzersiz-Spor:

Sağlıklı bir beyin için düzenli egzersiz yapmalısınız.Beyin sağlığı ile beden sağlığı birbiriyle bağlantı taşıyor. Yapılan araştırmalar, hayatlarında düzenli spor yapan insanların, 70-80’li yaşlarda daha berrak bir beyne sahip olduklarını ortaya koyuyor. Çünkü spor ile birlikte akciğerler sağlıklı hale geliyor. Şeker, tansiyon, kolesterol gibi beyni olumsuz etkileyen hastalık daha az görülüyor. Bu sebeple uzmanlar, her gün yarım saat yürüyüş yapmayı, imkan varsa yüzmeyi öneriyor. Hareketli yaşamı alışkanlık haline getiren insanların beyin sağlıklarını daha iyi koruyabilmekte.

Zihin Egzersizleri:

Sadece bedenen hareketli olmak yetmez, zihnen de hareketli olmaki bu alanda egzersiz yapmak gerekir. Yaşlı kişilerde sağlıklı bir beynin en önemli destekleyicilerinden birinin eğitim düzeyi olduğu görülüyor. Yaşam boyu beyni aktif tutmak zihinsel gerilemeyi de azaltıyor. Bu sebeple kitap okumak, bulmaca, sudoku gibi bellek oyunlarının yanı sıra yeni bir dil ve müzik çalmayı öğrenmek ileride yaşanabilecek Alzheimer hastalığı riskini azaltmayı sağlıyor.

Sağlıklı Beslenme:

Sağlıklı bir beyne sahip olmanın yolu elbette soframızdan geçiyor. Ambalajlı işlenmiş gıdalar yerine doğal beslenmeyi tercih etmemiz gerekiyor. Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki Akdeniz tipi beslenmeyi tercih eden kişilerin beyin sağlığı daha yerinde. Alzheimer gibi hastalıklara yakalanma riski daha düşük olmakta. Akdeniz mutfağının olmazsa olmazı soğuk sıkım zeytinyağı beyin sağlığına büyük önem katmakta.

İyi Bir Gece Uykusu:

Yeterli miktarda kaliteli uyku, beyin sağlığımız için hayati önem taşır.İyi bir uyku, beyni dinlendiren aktivitelerin başında geliyor. Bunun için 6-8 saat arasında kaliteli bir uyku öneriliyor.

beslenmek, beyin dokusunun korunmasını sağlıyor. Yine meyve, sebze tüketiminin yanında taze zeytinyağı tüketimi öneriliyor. Bunların yanında balık, ceviz, badem ve tam tahıllı besinler, beyin damarlarının yapısını sağlıklı ve temiz tutulmasını sağlıyor. Beyni farklı hasarlanmalardan koruyor.

Sigara:

Yüzlerce araştırma raporu gösteriyor ki sigara sağlığa zararlıdır. Sadece ciğerlere değil;  beyin sağlığımız için de sigara risk teşkil etmektedir.Araştırmalar, sigara içenlerin yüzleri ve isimleri, içmeyenler kadar iyi hatırlamadığını gösteriyor. Sigaranın direkt olarak belleği mi etkilediği ya da beyin sağlığını olumsuz etkileyen yüksek tansiyon, felç gibi hastalıklara neden olduğu için mi risk oluşturduğu ise henüz bilinmiyor.

Vitaminler:

Uzun yıllar, vitamin C, E ve betakaroten gibi antioksidanlanların tüketimi beynin sağlıklı kalmasına yardımcı ouyor ve belleği güçlendiriyor.

Stres:

Bilimsel çalışmalar, stresin beyin üzerindeki kalıcı etkisini ve fonksiyon kayıplarını gözler önüne seriyor. Uzun süreli stres, beyindeki korku merkezi ile öğrenme- bellek merkezi arasında ki bağlantıyı arttırıyor. Bellek ve öğrenmeyi olumsuz etkiliyor. Ayrıca, beynin ön bölümündeki konsantrasyon, karar verme, neden-sonuç ilişkisini kurabilme, sosyal davranışlardan sorumlu bölgenin küçülmesine neden oluyor.

Görüldüğü üzere birçok faktör alzheimer’ın oluşumunu hızlandırabilmekte. Beyin sağlığınızı korumak için doğru beslenmeye ve düzenli olarak soğuk sıkım zeytinyağı tüketimine dikkat etmeniz hayati önem taşımaktadır. Her gün zeytinyağlı yeşil salata tüketebilirsiniz. Böylelikle beyin sağlığınızı korumanız mümkün.


Erken Hasat Zeytinyağı - 5 LT
2.950,00 ₺3.750,00 ₺
%21 Yeni

Olivkoy Zeytinyağı © 2024 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır